High school grades, summaries and schedules for March 30, 2022

By:


Thursday, March 31, 2022 | 12:17 in the morning


High schools

Baseball

WPIAL

Wednesday’s results

Class 5A

Section 2

Hampton 17, Woodland Hills 3

March 16, Fox Chapel 6

Plum 8, Armstrong 1

Class 4A

Section 2

Embridge 11, Central Valley 1

Builder 11, New Castle 1

Montour 3, Quaker Valley 2

Section 3

UnionTown 2, Bell Vernon 1

Elizabeth Forward 12, Greensburg Salem 2

West Mifflin 7, Laurel Highlands 4

West Mifflin 5, Laurel Highlands 1

Class 2A

Section 2

Laurel 20, Alikifa 0

Laurel 16, Alikifa 0

Neshannock 5, Shenango 4

Neshannock 6, Shenango 4

Section 4

Burgstown 8, Chartier-Houston 0

Fort Cherry 4, Brentwood 3

Seton LaSalle 16, Clairton 0

No cut

Charleroi 4, Bentworth 1

Brownsville 13, Beth-Center 5

Carlinton 4, Northgate 3

Deri 13, River Valley 8

East Allegheny 2, Freeport 0

Eden Christian 8, Rochester 6

Section 11, North Catholic 1

Greensburg Central Catholic 12, Southmoreland 7

Indiana 6, Dubois 5

Jefferson-Morgan 10, Trinity Christian 6

Kisky Area in Penn Hills, ppd.

Mapletown 10, Evela 8

McKeesport 8, Yough 2

Mohawk 9, Our Lady of the Holy Heart 7

Mt. Pleasant 6, McGopey 0

North Allegheny 8, Canon-McMillan 4

Penn-Trafford 2, Hampfield 1

Peters Town 8, Norwin 5

Ringgold 3, California 1

Riverside 6, New Brighton 0

Seneca Valley 10, Mount Lebanon 2

Schaller 2, Evanworth 0

Steel Valley 8, Sewickley Academy 7

Union 9, Bieber Falls 1

West Allegheny 9, Elwood City 2

Thursday’s schedule

Class 4A

Section 2

Montessor in Quaker Valley, 4:15 p.m.

Class 2A

Section 2

Summit Academy on the South Side, 4:30 p.m.

Section 4

Charteres-Houston in Burgstown, 4 p.m.

Fort Cherry in Brentwood, 3:45 p.m.

No cut

Alicipa in Rochester, 4 p.m.

Apollo-Ridge in Lichburg, 15:45

Baldwin at Thomas Jefferson, 4:30 p.m.

Blackhawk at Bieber Falls, 4 p.m.

Burrell at Deer Lakes, 4 p.m.

Central Catholic in Norwin, 4 p.m.

Central Valley in Elegant West, 4:30 p.m.

Charleroi in Albert Galatin, 16:15

Cornell in Springdale, 3:45 p.m.

Eden Christian at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Franklin Regional in Kingsville, 4 p.m.

Fraser in McGufi, 7 p.m.

Free Port in Elegant East, 3:45 p.m.

Gate in the North Hills, 4 p.m.

Greensburg Salem at Elizabeth Forward, 4 p.m.

Hickory in Nashnok, 4:30 p.m.

Highlands at Valley, 4 p.m.

Keystone Oaks at Bishop Canevin, 4 p.m.

Laurel in New Brighton, 4 p.m.

Ligonier Valley at Yough, 4 p.m.

Monsen in Washington, 4 p.m.

Moon at Evanworth, 4 p.m.

Mount Lebanon at Butler, 3:30 p.m.

Pine-Richland at Fox Chapel, 4 p.m.

South Park in Westville North, 2:30 p.m.

Steel Valley at MKeesport, 4 p.m.

Upper St. Clair in Hampton, 4 p.m.

West Green at Carmichaels, 4:30 p.m.

Western Bieber in Elwood City, 4:30 p.m.

collapse

Boys

Wednesday’s results

Class 3A

Class 1

Peters Town 14, Bethel Park 5

Penn-Trafford 13, Canon-McMillan 5

Section 2

Fox Chapel 16, Norwin 1

girls

Wednesday’s results

Class 2A

Class 1

Franklin Regional 14, Greensburg Salem 3

Plum 22, young 3

Section 2

South Fayette 18, Ambridge 1

Chartiers Valley 15, Quaker Valley 8

baseball

Wednesday’s results

Class 5A

Section 4

Upper St. Clair 13, South Fayette 9

Class 4A

Section 3

Central Valley in Blackhawk, ppd.

Montour at Ambridge, ppd.

Class 2A

Section 3

Carmichaels 6, Bentworth 1

Section 4

Laurel 12, Schnango 1

first grade’

Section 2

Jefferson-Morgan 19, Monsen 4

No cut

Baldwin 6, Steel Valley 5

Burrell 6, Mt. Pleasant 1

Chartiers Valley 7, Peters Township 0

Connellsville 5, Laurel Highlands 2

Deer Lakes 8, Leechburg 0

Elegant East in Springdale, (N)

Hampfield 11, Greensburg Salem 0

Latrobe in Canon-McMillan, ppd.

Mapletown 15, Washington 4

New Brighton 16, Aliquippa 0

North Allegheny 1, Fox Chapel 0

North Catholic 6, Brashear 5

Our Lady of the Sacred Heart in the Quaker Valley, ppd.

Penn Hills at Oakland Catholic, ppd.

Penn-Trafford 12, Norwin 3

Seneca Valley 15, Mars 5

Seton LaSalle 11, Keystone Oaks 1

Schaller 12, Knotch 2

Elegant South in MKeesport, (n)

Southmoreland 9, Belle Vernon 6

South Side Nashnok, p.

St. Joseph 16, Eden Christian 2

Union 9 Bieber Falls 1

Union 6, Mohawk 2

West Mifflin 12, South Park 2

Yough 6, Thomas Jefferson 1

Thursday’s schedule

Class 5A

Class 1

Franklin Regional Plum, 4 p.m.

Indiana in Penn Hills, 3:45 p.m.

Woodland Hills Armstrong, 3:45 p.m.

Section 4

Moon in Upper St. Clair, 4 p.m.

South Fayette in Trinity, 4 p.m.

Western Bieber in Charter Valley, 4 p.m.

Class 4A

Section 2

Elizabeth Forward at Yough, 4 p.m.

Laurel Highlands Babel Vernon, 4 p.m.

West Mifflin in Uniontown, 4 p.m.

Section 3

Embridge at Hopewell, 4 p.m.

Blackhawk in Montor, 4 p.m.

New Castle in Central Valley, 4:15 p.m.

Class 2A

Class 1

Alikifa in Charter-Houston, 4:15 p.m.

Burgstown at Stu-Rocks, 3:45 p.m.

Carlinton at Our Lady of the Sacred Heart, 4 p.m.

Section 2

Apollo-Ridge in the Ligurian Valley, 5:30 p.m.

Janet Basra Catholic, 4 p.m.

Section 3

Bentworth at Carmichaels, 4:15 p.m.

California at Beth-Center, 4 p.m.

Washington at Fraser, 4:15 p.m.

Section 4

Freedom in Shenango, 4:30 p.m.

Laurel in Mohawk, 4:30 p.m.

Beneshnok Riverfront, 4:15 p.m.

No cut

Builder Falls in Rochester, 4 p.m.

Bethel Park in Hampton, 3:45 p.m.

Burrell at Deer Lakes, 4 p.m.

Canon-McMillan at Penn-Trafford, 4 p.m.

Fort Cherry at Northgate, 4 p.m.

Free port in Karnes City, 6 p.m.

Highlands at Valley, 4 p.m.

Jefferson-Morgan in Charleroi, 4 p.m.

Kiski area in Fox Chapel, 3:45 p.m.

Knob in Evanworth, 4 p.m.

Northern Garrett (Md.) At Albert Gallatin, 4 p.m.

Norwin in Connsville, 4 p.m.

Springdale at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

St. Joseph in the Valley, 4 p.m.

Elegant West on Mount Lebanon, 4:15 p.m.

tennis

Wednesday’s results

Boys

Class 3A

Class 1

Franklin Areas 5, Hampfield 0

Norwin 4, Penn Trafford 1

Section 3

Allderdice 5, Woodland Hills 0

Class 2A

Class 1

Thomas Jefferson 4, Mount Pleasant 1

Section 2

Central Valley 5, Beaver Falls 0

Builder 3, Blackhawk 2

Section 3

Highlands 3, Burrell 2

North Catholic 5, Valley 0

volleyball

Boys

Wednesday’s results

No cut

Seton LaSalle 3, Mars 0

Deer Lakes in The Lady of the Holy Heart, (n)

Thursday’s schedule

Class 3A

Class 1

Baldwin at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Canon-McMillan on the moon, 6 p.m.

South Fayette in the City of Peters, 7 p.m.

Section 2

Butler in the North Hills, 7 p.m.

Fox Chapel in Pine-Richland, 6 p.m.

Elegant North in Schaller, 7 p.m.

Section 3

Armstrong at Norwin, 7 p.m.

Hampfield at Central Catholic, 7:30 p.m.

Penn-Trafford in Penn Hills, 7:15 p.m.

Thomas Jefferson Baltrov, 7:30 p.m.

No cut

Embridge at Derry, 7:30 p.m.

Trinity at the Gate, 7 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

Leave a Comment